RSS
piątek, 16 stycznia 2009
Zunfthaus zur Waag
Zunfthaus zur Waag, na Münsterhof, pochodzący z 1637 r., ongiś siedziba gildii tkaczy lnu i kapeluszników, obecnie, dzieląc los wielu starych zuryskich domów gildii, został zaadaptowany na restaurację.
14:56, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 grudnia 2008
Atrakcje turystyczne Berna

Bez wątpienia za największą atrakcję Berna można uznać średniowieczne stare miasto, wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. W 1405 roku miasto, wtedy jeszcze drewniane, doszczętnie spłonęło. Odbudowano je głównie przy użyciu piaskowca, co nadało mu małomiasteczkowy charakter. W centrum starówki znajduje się katedra św. Wincentego (niem. St. Vinzenz Münster), wzniesiona w stylu późnogotyckim w latach 1421-1575. Płaskorzeźba zdobiąca portal katedry z 1490 roku przedstawia scenę Sądu Ostatecznego. Najwspanialsze witraże katedry przedstawiające słynne wydarzenia ze Starego Testamentu są dziełem miejscowych artystów, którzy sekret barwienia szkła zabrali do grobu. Dodatkową atrakcję stanowi 100 metrowa wieża widokowa, z której po pokonaniu 344 stopni można podziwiać panoramę Alp Berneńskich.

Szczególnie warte zobaczenia są ulice Marktgasse i Kramgasse, na których w odległości 150 m od siebie usytuowanych jest jedenaście ΧVІ-wiecznych fontann z figurami, w tym najpopularniejsza z nich Fontanna Wielkoluda przedstawiająca olbrzyma pożerającego małe dzieci. Wyjątkowy charakter tym ulicom nadają arkady, ciągnące się na odcinku 6 km. Przy Kramgasse wznosi się również słynna Zeitglockenturm, wieża zegarowa z 1530 roku. Niegdyś była ona częścią bramy miejskiej. Cztery minuty przed każdą pełną godziną poruszają się figurki zegara, odgrywając kilkuminutowe przedstawienie. Zegar spóźnia się 3 minuty na rok.

14:45, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 października 2008
Język

Istnieją cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz (retoromański). Nauczanie w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach odbywa się w jednym z tych języków w zależności od kantonu. Na uniwersytecie studiuje się po francusku bądź niemiecku (i włosku w kantonie Ticino). Absolwent wyższej uczelni powinien móc porozumiewać się przynajmniej w trzech językach. Język angielski, mimo że nie należy do języków urzędowych, staje się coraz bardziej popularny w środowisku przemysłowym i świecie reklamy. W Szwajcarii znajduje się wiele prywatnych szkół, które słyną z wysokiego standardu kształcenia.

Język codzienny Szwajcarów w kantonach niemieckojęzycznych to dialekt alemański (Schwyzerdütsch) poważnie różniący się od podręcznikowej niemczyzny – jeśli mimo znajomości niemieckiego nie rozumiemy naszego rozmówcy, to wyraźnie poprośmy, aby mówił w Hochdeutsch. W Szwajcarii języki francuski i włoski, mimo drobnych odmienności np. w niektórych liczebnikach oraz w wymowie, nie różnią się od standardowego języka. Język romansz jest używany tylko w niektórych gminach kantonu Gryzonia, gdzie dominuje Schwyzerdütsch.

18:11, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 sierpnia 2008
Ticino

Ticino, też Tessyn (niem., fr. Tessin) - najdalej wysunięty na południe kanton Szwajcarii. Tereny Ticino zostały zajęte przez Szwajcarów w XV i na początku XVI wieku, w 1803 kanton Ticino przystąpił do Konfederacji Szwajcarskiej jako pełnoprawny członek.

W prawie całym tym kantonie mówi się po włosku, wyjątkiem jest gmina Bosco/Gurin, gdzie używa się dialektu niemieckiego. Na terenie Ticino znajduje się włoska enklawa Campione d'Italia. Razem z częścią Gryzonii Ticino tworzy tzw. Svizzera Italiana (Szwajcarię włoskojęzyczną). Dialekty lombardzkie (tesyńskie) są wciąż szeroko używane, ale nie mają oficjalnego statusu. Najważniejsze miasta to Lugano, Locarno i stolica kantonu Bellinzona.

 

13:47, szwecjaurlop
Link Komentarze (1) »
czwartek, 22 maja 2008
Zeitglockenturm
Przy Kramgasse wznosi się słynna Zeitglockenturm (wieża zegarowa), przypominająca nieco wieżę na praskim Starym Rynku. Na cztery minuty przed każdą pełną godziną poruszają się figurki zegara z 1530 r., będącego częścią nieistniejącej już bramy miejskiej. Wnętrze wieży udostępnia się turystom od V do X.
13:57, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 17 kwietnia 2008
Sporty ekstremalne
Rafting i kanioning to dwa najczęściej uprawiane sporty ekstremalne w Szwajcarii.

Miłośnicy tych dyscyplin gromadzą się zwłaszcza w okolicach Interlaken (Berneński Oberland), Lucerny i Engelbergu (Szwajcaria Środkowa). Najlepsze warunki do uprawiania raftingu panują w Gryzonii.

Inne sporty ekstremalne to:

  • Skoki na bungee/skoki do kanionów – długą linę przywiązuje się do kostek lub powyżej pasa skoczka, który powinien skoczyć, zanim spojrzy w dół.
  • Kanioning – ten budzący kontrowersje sport, opisywany przez niektórych jako „rafting po spienionej wodzie bez użycia łodzi”, polega na rzucaniu się w dół górskich wodospadów, wspinaczce i przepływaniu ogromnych wąwozów. Wszystko w kostiumie ochronnym, rzecz jasna.
  • Hydrospeeding – odziani w kombinezony nieprzemakalne, kaski i aparaty oddechowe uczestnicy tej zabawy, leżąc na brzuchu na specjalnie skonstruowanych, podobnych do desek surfingowych tratwach, spływają najdzikszymi górskimi rzekami, np. w Gryzonii.
  • Zorbing – ten sport ekstremalny dostępny jest także dla tych, którzy liczą się z życiem. Człowiek znajduje się wewnątrz nadmuchanej piłki, która z kolei umieszczona jest w środku jeszcze jednej wielkiej piłki, a całość spuszcza się po zboczu na łeb na szyję.
  • Dévalkart – zjazd ze stromych zboczy górskich na czterokołowych pojazdach z kierownicą, ale bez silnika.
  • Blade cross – jazda na łyżworolkach specjalnie przystosowanych do warunków górskich.
  • Funjaking – spływ dwuosobowym, nadmuchiwanym kajakiem po rwących rzekach.
11:06, szwecjaurlop
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Klimat
Szwajcaria leży w strefie klimatu umiarkowanego, jednak na warunki klimatyczne w tym państwie ogromny wpływ mają duże różnice wysokości. Zimy są mroźne, ze średnia temperaturą 0°C na wyżynie i dolinach, natomiast w górach temperatura spada do -10°C lub niżej. Temperatura lata wynosi od 18 do 20°C i maleje wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. W górnych partiach gór śnieg i lód nie topnieją przez cały rok.
12:54, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 marca 2008
Warto wiedzieć
Najniższe ceny są w Szwajcarii przed sezonem letnim, w kwietniu i w maju, oraz przed sezonem zimowym, we wrześniu i w październiku. Szwajcarzy mają wpojony szacunek dla prawa i praworządności. Należy liczyć się z przestrzeganiem przepisów. Dość powszechny jest widok mężczyzn w pełnym wojskowym rynsztunku, udających się na ćwiczenia. Nie budzi to zdziwienia, bo broń i ekwipunek przechowuje się w domu. Nie jest konieczne dawanie napiwków, bowiem do rachunku dolicza się urzędowo 15 proc. za obsługę. Jeżeli zaokrąglimy rachunek w hotelu, restauracji czy w taksówce, będzie to jednak miły gest. W Szwajcarii nie istnieje zwyczaj targowania się.
Najpopularniejszymi kartami kredytowymi są VISA, MasterCard i American Express.
Banki w większych miastach zwykle otwarte są od poniedziałku do piątku od 8.30 do 16.30. W mniejszych miastach - od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.30-12.00 i 14.00-16.30 lub 17.30. Zamknięte są w soboty, niedziele i święta publiczne. Na lotniskach i większych dworcach okienka bankowe otwarte są z reguły w godzinach 6.00-21.00, czasami do 23.00.
Urzędy pocztowe w większych miastach są otwarte od poniedziałku do piątku od 8.30 do 18.30, w soboty od 7.30 do 11.00.
Znaczek na standardowy list do Polski o wadze do 20 g kosztuje 1,30 CHF.
Urzędy i biura: od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-12.00 i 14.00-17.00 lub 18.00.
Sklepy otwarte są codziennie w godzinach 8.00/8.30 -18.30, w soboty do godziny 16.00. W miastach domy towarowe, sklepy itp. są często zamknięte w poniedziałkowe przedpołudnie. Raz w tygodniu godziny otwarcia przedłużone są do 21.00. W mniejszych miastach sklepy zamykane są w południe na 1-2 godziny. W wielu miejscowościach wypoczynkowych sklepy otwarte są dłużej, często też otwarte są w niedziele.
Dostęp do internetu można uzyskać w licznych kawiarenkach internetowych i w specjalnych terminalach ustawionych w publicznych miejscach. Godzina surfowania kosztuje 10- 15 CHF. W hotelach wyższej kategorii z centrami biznesowymi korzystanie z internetu jest z reguły bezpłatne.
Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe, ze względu jednak na bardzo wysokie koszty leczenia i pobytu w szpitalu zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego. Dobrze jest wykupić ubezpieczenie, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu do Polski.
W niektórych miejscowościach górskich, ze względu na ochronę środowiska, ograniczono lub zawieszono całkowicie ruch drogowy dla pojazdów spalinowych. Nie ma ograniczeń kwotowych przy wwozie i wymianie pieniędzy. Należy zachować daleko idącą ostrożność podczas wędrówek lub zjazdów na nartach w wyższych partiach Alp i nie zbaczać z wyznaczonych szlaków.
Za każdą nielegalną pracę (w tym prowadzenie sprzedaży ulicznej, występy uliczne bez zezwolenia) ustanawiane są bardzo wysokie kary wraz z zakazem wjazdu do Szwajcarii na kilka lat. Złamanie zakazu wjazdu grozi więzieniem.
13:54, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 lutego 2008
Szwajcaria Opis
Konfederacja Szwajcarska to państwo znajdujące się w centralnej części Europy, na terenie Alp, bez dostępu do morza. Na północy graniczy z Niemcami, na wschodzie z Austrią i Lichtensteinem, na południu z Włochami, na zachodzie z Francją. Powierzchnia 41,3 tys. km2.

Szwajcaria, piękna o każdej porze roku, to idealne miejsce do wypoczynku. Nigdzie indziej nie można znaleźć tak wyjątkowej różnorodności na niewielkiej powierzchni: góry, jeziora, lodowce, pełne życia miasta i dziewicze krajobrazy. Wszędzie można łatwo i wygodnie dojechać dzięki wyjątkowej sieci transportu publicznego.
W zależności od kantonu, można czuć się jak we Francji, Włoszech czy w Niemczech. Współistnienie różnych kultur zaowocowało wieloma ciekawymi zabytkami architektury i sztuki.
14:32, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »
Miejscowosci turystyczne w Szwajcarii.

Stolica Szwajcarii, pełna bardzo dobrze zachowanych średniowiecznych budowli z piaskowca. Będąc w stolicy warto zobaczyć: starówkę z szesnastowiecznymi fontannami (z których najsłynniejsza to Ogre Fountain- Fontanna Wielkoluda), Wieżę Zegarową (Zeitglockenturm) oraz niedźwiedzie jamy nad brzegiem rzeki Aare. W berneńskim rozarium znajduje się dwieście gatunków róż. Interesującym obiektem jest też katedra z XV w., z najwyższą w Szwajcarii wieżą - 100 m wysokości, z której można podziwiać panoramę Alp Berneńskch i portalem głównym, na którym przedstawiono scenę Sądu Ostatecznego. Ciekawe są tu także piętnastowieczne witraże i stalle z XVI w. W Muzeum Sztuki można zobaczyć między innymi Madonnę z Dzieciątkiem Michała Anioła, a także płótna Cézanne'a, Mattise`a i Picassa.
Niewątpliwą atrakcję stanowi również dom, w którym mieszkał Albert Einstein podczas prac nad Teorią Względności w 1905 roku.

Jest to miasto, które bardziej należy do świata niż tylko do samej Szwajcarii. Kiedy tylko pojawia się jakiś międzynarodowy konflikt, to właśnie tutaj, na neutralnym gruncie próbuje się go rozstrzygnąć.

Co trzeci mieszkaniec Genewy jest cudzoziemcem, a swa siedzibę ma tu ponad 200 organizacji międzynarodowych. Do najwybitniejszych należą ONZ, Czerwony Krzyż i Międzynarodowa Organizacja Zdrowia.
Genewa to miasto parków i ogrodów. Warto tu odpocząć w Jardin Anglais leżącym przy nabrzeżu Jeziora Genewskiego. Ogród szczyci się słynnym zegarem kwiatowym. Równie pięknie jest na Promenade des Bastions, w przyjemnym parku z olbrzymim pomnikiem Reformacji. Wycieczka do Genewy nie może obejść się bez spaceru nad jezioro i obejrzenia Jet d`Eau - wspaniałej fontanny, której wody tryskają w niebo z niewiarygodną siłą , tworząc słup o wysokości 140 m. W takiej sytuacji nazywanie jej "fontanną" jest pewnym nieporozumieniem. W powietrzu znajduje się 7 ton wody, która zależnie od kaprysów wiatru, zrasza przechodniów spacerujących po molo. Fontanna jest nieczynna zimą.

Ponoć każdy urzędnik wysłany na placówkę do Genewy czuję się bardziej na urlopie niż w pracy. Miasto jest cudownie położone nad jeziorem. W słoneczny dzień (a takich nie brakuje) spacer brzegiem, czy wycieczka statkiem to prawdziwa przyjemność. Kuchnia w Genewie jest wyśmienita i bardzo zróżnicowana, gdyż łączy w sobie smaki wielu narodów i wielu miejsc. Miasto jest czyste, sprawnie zarządzane i bezpieczne - nic więc dziwnego, że mieszkał tu Wolter i bardzo je sobie upodobał. Warto obejrzeć słynny Zegar Kwiatowy i 140 metrową fontannę Jet d’Eau. Odpoczynek zapewniają urocze parki i ogrody, a szczególnie Jardin Anglais. Można także zwiedzić Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz niewielką galerię sztuki Petit Palais chlubiącą się dziełami najbardziej znanych malarzy współczesnych.

14:31, szwecjaurlop
Link Dodaj komentarz »